Unike lokaler og store ambisjoner for Computas i Trondheim

Kontorbygg på kvelden, lyst opp i blått

Det norske IT-selskapet Computas har flyttet inn et av Trondheims mest unike kontorlokaler – det historiske kirkebygget på Bakklandet. Selskapet har hatt en god vekst i siden etableringen i Trondheim, og sier at de har store ambisjoner videre verdiskapning for regionen.

Computas etablerte seg i Trondheim i 2022, og har siden den gang vokst til å telle 23 medarbeidere. I tre år har de holdt til på kontorfellesskapet og innovasjonshuben DIGS i sentrum, men i november flyttet de over elva til Bakklandet.

– Vi har hatt en veldig god oppstart på DIGS omringet av startups og gründerånd. Nå ser vi frem til å etablere et eget hjem. Disse unike lokalene blir et levende samlingssted for både ansatte, samarbeidspartnere og kunder, sier Marit Gartland, leder for Computas Trondheim.

Vekst i regionen

Computas jobber med kunder som Tensio, Sparebank 1 SMN og Frøy, samt en rekke mindre selskap, blant annet tilknyttet næringsklyngen Fremtidens Industri.Tidligere i høst ble det også kjent at Computas inngikk en ny storavtale med Domstoladministrasjonen.

– Det har vært tre spennende år for oss i Trondheim så langt. Tilliten vi har blitt vist fra næringslivet i regionen er en viktig drivkraft for at vi ønsker å satse for videre vekst, sier leder for Computas i Trondheim, Marit Gartland.

Videre ambisjoner

Administrerende direktør i Computas Trond Eilertsen sier at det nye kontorlokalet på Bakklandet sier noe om ambisjonene for videre vekst i regionen.

– Vi har erfart at regionen har et spennende næringsliv og virksomheter som etterspør vår kompetanse for å dra nytte av nye teknologiske muligheter. Dessuten er Trondheim Norges teknologihovedstad og tilstedeværelsen her er viktig for vår gode relasjon til utdannings- og forskningsmiljøet på NTNU, sier Eilertsen.

Historiske lokaler

Bygget i Nordre Berggate ble kjøpt av Login Group kort tid før leiekontrakten med Computas ble inngått.

– Nordre Berggate skiller seg ut som et annerledes kontorbygg, og vi så en spennende mulighet til å skape noe spesielt for bedrifter i Trondheim, sier Terje Viken, daglig leder i Login Group.

Han forteller at bygget har mange gode kvaliteter, og at Login Group har lagt stor vekt på å utvikle attraktive og fleksible kontorløsninger.

– Vi er svært glade for at Computas har valgt å etablere seg her, og ser frem til et langt og godt samarbeid, sier Viken.

Den historiske bygningen er tegnet av arkitekt Axel Guldahl og fremstår som en kirke med sitt kobbertekte tårn. Bygningen ble oppført i perioden 1913-1914 som Bakke menighetshus og ble solgt til Trondheim kommune i 1982. Da ble det gjort om til et bydelshus. Siden den gang har det blant annet huset Trøndelag Musikkonservatorium, Sjømannsmisjonen og Bårdar Danseinstitutt. Eiendommen har i senere tid blitt rehabilitert til et moderne kontorlokale.

Om Login Group AS 

Login Group AS er et investerings- og eiendomsselskap med virksomhet innen eiendomsforvaltning, utvikling og utleie av næringslokaler. Selskapet er en del av et konsern med flere selskaper, blant annet innen eiendom og finans.