
Biometriske data fastsetter identitet hos UDI
Computas har utviklet en løsning for UDI som fastsetter identitet basert på biometriske data. Biometriske data kan for eksempel være ansiktsfoto, fingeravtrykk eller signatur. Ved å registrere og søke på biometri kan man med større grad av sikkerhet stadfeste en persons riktige identitet.
— For oss har dette vært et viktig prosjekt fordi dette går i kjernen av det vi jobber med i UDI. Det går på å sikre og forbedre kontrollen og identiteten til de personene som kommer til Norge, og til de personene som oppholder seg i Norge, sier Prosjektleder i UDI, Eli Mosand.
— Det er alltid mange faktorer ved valg av leverandør. Vi har samarbeidet med Computas i mange år og opplever at de har et godt blikk for vårt samfunnsoppdrag, og de har i dette prosjektet vært en meget viktig sparringspartner, Sier Mosand.
Sjefsingeniør i Computas, Ingeborg Øderud, forteller at arbeidet med prosjektet har vært faglig utfordrende, men også meningsfylt på den måten at man vet at mange skal jobbe med løsningen.
— De problemstillingene som skulle løses i dette prosjektet var ganske komplekse, og da er det ekstra morsomt å lykkes. Det er også meningsfylt å bidra til at offentlige etater i Norge får mer moderne IT-løsninger, og jeg tror at muligheten til å være med å lage noe nytt og nyttig trigger skapergleden til alle utviklere, sier hun.

Vil du vite mer?
Ta kontakt for en uforpliktende prat.

Du må være logget inn for å legge inn en kommentar.